Euroopa on maailmajagu ida- ja põhjapoolkeral Euraasia mandri lääneosas. Selle pindala on 10,2 miljonit km2 ja siin elab 740 miljonit inimest (2012. a). Euroopa nimetuse päritolu ei ole selge. Ühe arvamuse järgi tuleb see semi keeltest ning on algselt tähendanud päikeseloojangu- ehk õhtumaad.
Euroopa asend ja piirid
Euroopa loodusgeograafiline asend on väga mitmepalgeline. Euroopa on hiiglasliku poolsaare kujuline territoorium, mida kolmest küljest piiravad Põhja-Jäämeri, Atlandi ookean ja nende mered. Põhjas piirneb ta Valge, Barentsi ja Norra merega. Läänes ja lõunas ääristavad Euroopat Atlandi ookean ning Põhja-, Lääne-, Vahe-, Marmara, Must ja Aasovi meri. Vahemeri jaguneb omakorda väiksemateks meredeks (Aadria, Egeuse jt). Kagus ulatub Euroopa Kaspia mereni.
Euroopa rannajoon on väga tugevasti liigestatud. Siin leidub suuri poolsaari: Skandinaavia, Pürenee ehk Ibeeria, Apenniini ja Balkani; suuri saari ja saarestikke: Novaja Zemlja, Franz Josephi maa, Teravmäed, Island, Briti saared, Korsika, Sardiinia ja Sitsiilia. Meresid ühendavad arvukad väinad: Skagerrak, Kattegat, La Manche, Gibraltar, Dardanellid, Bosporus ja Kertš. Suuremad maismaasse lõikunud lahed on Biskaia ja Põhjalaht.
Euroopa ja Aasia vaheline maismaapiir kulgeb kokkuleppeliselt piki Uurali mäestikku, ligikaudu piki 60° ip meridiaani kuni Uurali jõe lähteni. Piir jätkub mööda Uurali jõge selle suudmeni ning edasi sirgelt üle Kaspia mere Kuma jõe suudmeni. Euroopat lahutab Kaukaasiast tektooniline alang, mida nimetatakse Manõtši orundiks ning mille asukohta tähistavad Kuma ja Manõtši jõgi ning Doni suudmeala.
Euroopa suurim ulatus läänest itta on umbes 5200 ja põhjast lõunasse 3900 km. Euroopa paikneb järgmistes kliimavöötmetes: polaarne (arktiline), lähispolaarne (lähisarktiline), parasvööde ja lähistroopiline vööde. Loodusvöönditest hõlmavad meie maailmajagu jäävöönd, lähisarktiline külmakõrb, tundra, metsatundra, metsavöönd (jaguneb okas- ning sega- ja lehtmetsavööndiks), metsastepp, stepp, vahemereline põõsastike vöönd ning Euroopa äärmisse kaguossa jäävad parasvöötme poolkõrb ja kõrb. Mäestikes esineb kõrgusvööndilisust. Prantsusmaa ja Itaalia piiril Alpides asub Euroopa kõrgeim tipp Mont Blanc (4807 m üle merepinna).
Mõtle!
- Tuleta meelde, mille poolest erinevad manner ja maailmajagu.
Eesti asend ja piirid
Eesti Vabariik asub Euraasia mandri loodeosas Põhja-Euroopas Läänemere idarannikul parasvöötmes segametsavööndi põhjapiiril. Põhjas ja läänes piiravad Eesti territooriumi Läänemeri ning selle osad – Soome laht ja Riia ehk Liivi laht. Lähimad ülemeremaad on põhjanaaber Soome (lühim vahemaa umbes 60 km) ning läänenaaber Rootsi (Saaremaalt Gotlandi saareni on umbes 150 km).
Eesti on saarerikas maa. Läänemeres on Eestil kokku üle 2200 saare ja laiu. Enamik suurematest saartest asub läänerannikul, need on Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Vormsi, Kassari, Vilsandi, Abruka, Kihnu ja Ruhnu. Soome lahe suuremad saared on Osmussaar, Suur- ja Väike-Pakri, Naissaar, Aegna ja Prangli.
Vormsi, Hiiumaa, Saaremaa, Muhu ning mandri vahele jäävat Läänemere osa nimetatakse Väinamereks. Seda ühendavad avamerega Voosi kurk, Hari kurk ja Soela ning Muhu väinad (Suur ja Väike väin).
Linnulennult on Eesti suurim ulatus läänest itta umbes 350 km ning põhjast lõunasse ligi 250 km. Väikese pindala kohta on Eestil erakordselt pikk rannajoon – 4010 km. Mandriosa rannajoone pikkus Narva-Jõesuust Iklani on ligikaudu 1240 km, ülejäänu langeb saarte arvele. Mandri-Eesti rannajoon on tugevasti liigestatud poolsaartest ja lahtedest. Põhjaranniku suuremad poolsaared on Pakri, Suurupi, Viimsi, Juminda, Pärispea, Käsmu, Vergi ja Letipea. Mandrisse sopistuvad Paldiski, Lahepere, Tallinna, Ihasalu, Kolga, Hara, Eru, Käsmu ja Narva laht. Lääneranniku peamised liigestajad on Haapsalu, Matsalu ja Pärnu laht ning Noarootsi ja Tõstamaa poolsaar.
Idas kulgeb Eesti riigipiir Venemaaga enamasti piki veekogusid: mööda Narva jõge, üle Peipsi, Lämmijärve ja Pihkva järve. Teispool Venemaa piiri on Leningradi ja Pihkva oblast. Peipsi järves asub Eesti sisevete suurim saar Piirissaar, mis varem tähistas Venemaa ja Liivimaa vahelist piiri, ent tänapäeval kuulub tervikuna Eestile. Vaid äärmises kagunurgas on Eestil Venemaaga lühike maismaapiiri lõik. Lõunas on Eestil piir Lätiga, see kulgeb Pedetsi jõest Iklani mööda maismaad, lääne pool aga Liivi lahes läbi Kura kurgu ehk Irbe väina.
- Montenegro
- Saksamaa
- Island
- Eesti
- Leedu
- Läti
- Soome
- Holland
- Malta
- Sloveenia
- Albaania
- Belgia
Mõisted
- loodusgeograafiline asend – mingi koha paiknemine ekvaatori ja nullmeridiaani, aga ka ookeanide, merede ja suuremate pinnavormide suhtes